Personal Life Engineering
مهندسی زندگی شخصی

P.L.E چیست؟

(P.L.E) مهندسی زندگی شخصی به تو می‌آموزد که چگونه زندگی شخصی خود را مهندسی کنی و چگونه در دنیای واقعی، آرزوهایت را زندگی کنی. در دوره ی (P.L.E) که با سبک نوین تدریس برگزار می‌شود، فراگیران در فضایی پر حرکت، بازی گونه و شاد و مفرح و متفاوت با بسیاری از دوره های اجرا شده و در حال اجرا در ایران و در جهان، موظف میشوند که ارزش ها، چشم اندازها، اهداف کلان، خرد و برنامه های عملیاتی زندگی خویش را عملا در کتابچه ای که به آن (کتابچه زندگی شخصی) می‌گویند، تدوین نمایند. همانطور که از نام این دوره بر می‌آید، هر فرد، مهندس و معمار زندگی شخصی خویش می‌شود و با همراهی تسهیلگران دوره قادر خواهند بود که این کتابچه را کامل کنند، داستان زندگی شخصی خود را به قلم در آوردند، با اهداف دیگران آشنا شوند، به ارزیابی برنامه ی دیگران بپردازند و برنامه ی زندگی شخصی خودشان نیز مورد ارزیابی قرار گیرد.

مخاطبین دوره

 • کسانی که می‌خواهند حس موفقیت واقعی را تجربه کنند
 • صاحبان مشاغل و کسب و کار
 • جوانان و دانش آموزان و دانش جویان
 • کلیه افرادی که دریافتند می‌بایست تواناییهای بالقوه خود را بشناسند، هدایت کنند و پرورش دهند.
 • کلیه کسانی که نیاز دارند به تفکیک خواسته ها و اهداف واقعی و رفاه اقتصادی
 • کلیه افرادی که دلیل عدم توفیق در زندگی را نداشتن مهارت‌های لازم جهت برنامهریزی و الویتبندی امور خود میدانند
 • مدیران ارشد، میانی، کارمندان و کارکنان کلیه سازمانهای خصوصی و دولتی
 • مادران شاغل و خانه دار
 • مدیران جوان و مدیران آینده
 • داوطلبین ورود به بازار
 • مدرسین و تسهیلگران مدارس، دانشگاهها و به طور کلی دوره های آموزشی
 • سرمایه داران و جویندگان بازار سرمایه

ویژگی های P.L.E

 • طراحی منحصر به فرد دوره دارای جذابیت برای تمام گروههای سنی و سرشار از مفاهیم قابل درک برای کلیه اعضای شرکت کننده از هر قشر و هر مقطع تحصیلی
 • استفاده از مدرسین مجرب و متخصص در هر حوزه آموزشی دارای سوابق آکادمیک و حرفه ای
 • پیگیری عملی سازی مباحث آموزشی در دوره از شرکت کنندگان توسط متخصصان و پشتیبانی مشاوره ای پس از دوره توسط مشاوران موسسه آریا
 • ارئه مجموعه خدمات آموزشی مرتبط از قبیل تورهای آموزشی، بازی های آموزشی و……
 • برنامه زمان بندی انعطاف پذیردوره ها
 • پشتیبانی غیر حضوری از طریق سیستمهای مدیریت یادگیری (LMS) و آموزشهای الکترونیک
 • کارگاهی بودن مباحث آموزشی دوره
 • پیدا کردن چا لشهای درونی و راههای برخورد و مدیریت آن
 • دست به قلم شدن برای رسیدن به اهداف و ترسیم عملی و واقعی نقشه راه زندگی
 • تکنیکهای عملی و کاربردی برای مدیریت برنامه ریزی و ترک عادتهای بازدارنده
 • به دست آوردن مهارت هنر اندیشیدن و شکل گیری نگرشها- شناخت الگوهای مختلف تفکر و اندیشیدن
 • آموختن مهارت یادگیری
 • شناخت مفهوم واقعی سرمایه گذاری- گردش پول- شیوه های مدیریت مالی و…….
 • توانمند ساختن فراگیران جهت مدیریت روانی، که متناسب با خود می‌آموزند چه مواردی باید تقویت شود و چه مواردی کنترل. نقش های مسیر خود را بیابند و مهمتر از همه یاد بگیرند که چگونه این نقش های شخصیتی را برنامه ریزی نمایید و آن را اجرا کنند.
 • در این دوره ها فراگیران میاموزند که چگونه خدمت و محصول خود را مذاکره نمایند آن را بفروشند و در کارگاههای مهارتی، فن بیان و زبان بدن (Body Language) خود را تقویت نمایند.
چرایی P.L.E

مهندسی زمان و برنامه ریزی شخصی

بسياري از افراد نمي دانند که عدم موفقيت ايشان در نداشتن و يا ضعيف بودن مديريت زمان است، در اين دوره راههاي ابزاري را به ايشان ياد مي دهد که بتوانند وضعيت سطح مديريت زمان خود را در کليه موارد از جمله مديريت جلسات، مکاتبات، مکالمات تلفني، هنگام سفر، مديريت پروژه ها، برنامه ريزي شخصي و کليه مواردي از اين شکل را شناسايي نمايد و با راهکارهايي که که به ايشان ارائه مي شود در فضاي کاري خودشان پس از 21 روز هم عادات بد خود را کنار بگذارند و هم عادات خوب را جايگزين آن نمايند. در طي اين دوره كليه فراگيران مي‌آموزند كه چگونه زمان خود را مديريت نموده و از اتلاف آن جلوگيري كنند و جلسات را در زمان خود اجرا مؤثر نمايند و خروجي‌هاي مطلوب از آن بدست آورند. در برنامه ريزي شخصي خود يك مدير موفق باشند و به اهداف شخصي خود از طريقه چرخه PDCA برسند.

مهندسی هدف گذاری و استراتژی زندگی شخصی

این دوره، به عنوان پیش نیاز کلیه دوره های P.L.E بوده و دلیل پیش نیاز بودن آن این است که هر انسانی در ابتدا بایستی آنچه را که میخواهد، جایگاه کنونی خود، طرح ها و نقشه ها و آرزوهایش را تصویر نماید و به نوعی فلسفه زندگی شخصی خود را مشخص نموده و در این راه دفتر چه زندگی شخصی خود را تهیه نموده تا بتوان با او در رابطه با دیگر مهارتهای فردی گفتگو داشت. گفتگویی که در سایر دوره های P.L.E به آن پرداخته میشود.

مهندسی تیم سازی با رویکرد تئوری دکتر بلین

استفاده از قدرت تیم در اجرا و پیشبرد اهداف شخصی همواره برگ برنده انسانهای موفق بوده است. اینکه آنها چگونه و با چه شیوه ای از توانمندی ها و قدرت تیم های خود برای رسیدن به اهدافشان بهره میگیرند، درست به ظرفیت آنها در تجزیه و تحلیل نقش آفرینی افراد در تیم ها و چیدمان صحیح آنها بستگی دارد. بیشتر اوقات افراد از لحاظ تیپ های شخصیتی به گروه های مختلف نظیر درون گرا و برون گرا دسته بندی شده و یا طبق تیپ های 9 گانه شخصیتی رتبه بندی می شوند. در قالب تیم های کاری نیز فردی به نام بلبین طرح ویژه ای را ارائه نموده است. بر مبنای نظریات وی افراد در تیم های کاری نقش های متفاوتی را بر عهده می گیرند. فراگیران حین کلاس با تکمیل پرسشنامه ها و انجام بازی های مختلف به این نتیجه می رسند که در یک تیم کاری چه نقشی را می توانند ایفا کنند.و چگونه می توانند تیم کاری خود را بسازند.

مهندسی تغییر و خلاقیت با رویکرد TRIZ

این دوره به شما کمک میکند که چارچوب ها و پارادایم های ذهنی خود را شناسایی نمایید و از طریق یک سری کارگاه و بازی های آموزشی، راهکارهایی خلاقانه برای برنامه های عملی زندگی خود که در دوره P.L.E.1 در قالب کتابچه تهیه نمودید، بیابید. در این دوره فراگیران با تکنیک TRIZ به عنوان یکی از با ارزش ترین تکنیکهای خلاقیت آشنا خواهند شد.

مهندسی مالی

بی تردید در دوره P.L.E 1 یکی از مباحثی را که در نقشه راه زندگی خود ترسیم نموده ایم به گونه ای مستقیم یا غیر مستقیم به مباحث مالی مربوط می شود. مدیریت مالی شخصی دارای مهارتهایی است که باید یک فرد بیاموزد و این آموزه ربطی به تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی ندارد. در این دوره یاد می گیریم که گردش پول چیست؟ چگونه می توان از پول پول ساخت؟ مفهوم واقعی سرمایه گذاری چیست؟ و هر فرد، متناسب با نقشه زندگی شخصی خود که قبلا تهیه کرده باید چه شیوه مدیریت مالی را بکارگیرد تا به موفقیت به شکلی عملی و واقعی دست یابد.

مهندسی یادگیری با رویکرد مربی گری

یادگیری، یادگیری، یادگیری، بزرگترین نیاز یک انسان در حال رشد و توسعه است. آیا ما انسانی یادگیرنده در درون خانواده ای یادگیرنده و در سازمانی یاد گیرنده و در آغوش ملتی یادگیرنده هستیم؟ اساساً یادگیری چیست؟ آیا روش دارد؟ چگونه میتوان با کمک گروه یادگرفت؟ اساساً کار گروهی میتواند برای ما فضای یادگیرنده باشد؟ اگر یاد بدهیم یاد می گیریم؟ پاسخ این سوال ها در این دوره داده می شود و ما نقشه راه خود را مییابیم، در مسیر نقشه ای که در کلاس P.L.E.1 برای خود ترسیم نموده ایم یاد می گیریم که چه مباحثی را باید یاد بگیریم.در این دوره فراگیران با مهارت با ارزش مربی گری Coaching  آشنا می شوند.

مهندسی شادی

در این دوره فراگیران به اجزاء مختلف شادی درزندگی پی می برند. آنها درک می کنند که شادی تا چه میزان در افزایش سود و بهره وری در زندگی تاثیرگذار است. آنها شیوه ارزیابی شادی انسانهایی که با آنها زندگی می کنند را فرا می گیرند و با الگوهای مطرح جهت ایجاد طرح های شادسازی با مشارکت افراد آشنا می شوند و به این باور می رسند که شادی آنها تنها توسط دیگران تامین نمی شود. آنها یاد می گیرند که چگونه هیجان های مثبت و منفی خود را کنترل نموده و بتوانند راه های موثر و صحیح برای شادی را کشف کنند. آنها شادی خود را مورد ارزیابی قرار می دهند و نقاط قوت و ضعف خود را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهند. در نهایت به ایجاد طرح شادسازی پرداخته و برای دستیابی به شادی و موفقیت در زندگی برنامه ریزی می کنند.

مهندسی فکر

هنر اندیشیدن و شکل گیری نگرش ها به عنوان یک مهارت برای هر انسانی ابزاری است بسیار لازم. در زندگی شخصی و برای رسیدن به موفقیت الگوهای مختلفی برای تفکر وجود دارد که انسانهای موفق یکی از این الگوها را به کار گرفتند. این دوره به شما الگوهای مختلف تفکر و اندیشیدن را آموزش میدهد و به شما کمک میکند که برای نقشه راه زندگی خود که در P.L.E 1 ترسیم نموده اید مناسبترین الگو یا الگوهای تفکر را انتخاب نموده و روی آن تمرین کنید.از مهمترین تکنیک های آموزشی در این دوره باید به تکنیک شش کلاه فکری اشاره نمود.

مهندسی ارتباط با رویکرد تئوری انتخاب

هر نقشه ای را که کشیده اید به هرجا که به صورت فردی و شخصی رسیده اید حالا موقع ارائه خود و محصول خود به دیگران است و نیاز به ایجاد ارتباطی منطقی و مهندسی شده میباشد. در این دوره شما می آموزید که چگونه خدمت و محصول خود را بفروشید، مذاکره نمایید و در کارگاه های مهارتی، مهارت های ارتباطی خود را افزایش دهید. در این راستا ما میتوانیم از طریق آشنایی با تئوری انتخاب  رفتار خود و دیگران را شناسایی و مطالعه نموده و  نوع ارتباطات و رفتار خود را با دیگران را انتخاب کنیم.

مهندسی روان (هیجان , ترس, استرس)

هر فرد متناسب با نقشه راه زندگی خود نیازمند یک سری توانمندی جهت مدیریت روانی خود می باشد. او باید یاد بگیرد که متناسب با مسیر خود در چه مواردی باید تقویت شود و در چه مواردی باید خود را بیشتر کنترل نماید. اساساً نقش های مناسب مسیر خود را بیابد و یاد بگیرد که چگونه این نقش های شخصی را کنترل نموده و اجرا نماید. تا به این شکل مدیریت روان خود را در دست داشته و برای آن برنامه ریزی نماید.این دوره به طور ویژه در باره سه مقوله استرس , ترس و هیجان تاکید دارد سه موردی که اگر کنترل و مدیریت نشود احتمال رسیدن به اهداف و آرزوها بسیار کم می شود.